środa, 7 marca 2012

Powrót kobiecości





Wiosna to czas by zrobić krok milowy i ... pokazać nogi. W marcu i kwietniu temperatury są jeszcze zbyt niskie by mogły one pozostać gołe. Doskonałą izolacją przed chłodem i niezastąpioną dekoracją nóg są rajstopy. Od lat 70. zeszłego wieku popyt na nie jest znacznie wyższy od popytu na pończochy. Ostatnio jednak w modzie są rajstopy imitujące wzorem ... pończochy.
 Jeszcze w XVI w. europejska i amerykańska arystokracja nosiła pończochy. Zarówno mężczyźni, którzy w owych czasach mieli w zwyczaju stroić się bardziej od płci pięknej, jak i kobiety. Początkowo tkano je z wełny. Potem pojawiły się te z lnu, bawełny, jedwabiu. Wkrótce jednak męską modę zdominowały spodnie, a pończochy stały się typowo kobiecą częścią garderoby. Gdy w latach 20. zeszłego wieku kobiety zaczęły odsłaniać nogi pończochy stanowiły ich niezwykle estetyczną ozdobę. Nie były to jednak te same grube i wełniane, które wcześniej służyły do ochrony przed chłodem. Teraz produkowano je już z jedwabiu i sztucznego jedwabiu. Początkowo szyto je na miarę dla tancerek i aktorek. Płaskie maszyny tkackie stwarzały jednak pewne ograniczenia. Każda z pończoch musiała być ręcznie zszywana stąd ich obowiązkowym elementem były, będące dziś jedynie dekoracyjnym wzorem, szwy. Wynalezienie cyrkularnych maszyn tkackich sprawiło, iż na rynku pojawiła się nowość-pończochy bezszwowe. Stąd już tylko krok do prawdziwego „come back’u” rajstop. Nastąpił on po wynalezieniu w roku 1938 przez firmę „Du Pont” nylonu. Wkrótce Allen Gant, Sr. z „Glen Raven Knitting Mills” stworzył „Panti-Legs“, a Ernest G. Rice opatentował „Combination Stockings and Panty“. Gdy w roku 1964 Mary Quant odkryła przed światem spódniczki mini rajstopy stały się ich niezastąpionym uzupełnieniem. Sześć lat później sprzedaż rajstop w Stanach Zjednoczonych znacznie przewyższyła popyt na pończochy. Po dziś dzień  jest to trend światowy choć ostatnio w modzie są rajstopy imitujące pończochy. W okolicach ud ich wzór przypomina pasy z gumkami jakie mają pończochy samonośne i grubiej utkane pasy tych noszonych na pasku do pończoch. To bardzo kobieca i pełna seksapilu odmiana rajstop. Podobnie jak te przywodzące na myśl dawne pończochy ze szwem wydają się być powrotem wyrafinowanej kobiecości. Warto je mieć w swej garderobie. Jednak by zdobiły trzeba dopasować je do reszty stylizacji. W tej zaś najważniejsze są proporcje i wyczucie.
 Typy sylwetek
Modelowanie sylwetki to nie tylko dieta, fitness czy wyszczuplające zabiegi kosmetologiczne. To także właściwa stylizacja. Podstawowe typy kobiecych sylwetek to: X, Y, A i H. Jak widać kluczową kwestią są proporcje, głównie ramion, talii i bioder. Jednak to jaka mamy sylwetkę nie przesądza wszystkiego. W przeważającej mierze to strój tworzy optyczny obraz sylwetki.
Sylwetka X, popularnie zwana klepsydrą, uznawana jest przez wielu za idealną. Ramiona mają taką samą rozpiętość jak biodra. Talia jest pięknie zarysowana. Mankamentem tej sylwetki są szerokie przedramiona i grube uda.
Sylwetka A-ramiona są węższe niż biodra, wcięcie w talii, podwyższona talia. Zwykle masywne nogi i pośladki.
Sylwetka H-równe ramiona i biodra, brak talii, wspaniałe nogi.
Sylwetka Y-ramiona są znacznie szersze od bioder, podwyższona talia.
Przy określaniu typu sylwetki ważne są nie obwody, a proporcje. W tworzeniu wizerunku ważką rolę odgrywają także linie liftingujące i grawitacyjne. Przykładem tych ostatnich mogą być opadające ramiona. Nie wszystkie typy sylwetek mogą pozwolić sobie na powiększenie ramion poduszkami tak więc idealnym sposobem na odmłodzenie wydają się być wysokie obcasy i dobrze dobrane, także reszty do stroju, rajstopy. Te w poprzeczne, duże wzorki zwykle nieco pogrubiają. Pionowe linie i drobne wzorki wyszczuplają.

 Zdjęcia: Wtorkowe Salony Stylowe (stylizacja: rajstopy Levante CALZE Styling I251, buty Ecco, spódnica mini Morgan, sweter New Yorker, biżuteria Apart, płaszcz puchowy Nike, rękawiczki H&M).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz